források: http://szantor.looser.hu/
1. A piac:
Eredetileg, szószerinti értelmezés szerint a csere megvalósulásának helye
A korszerű piac ennél többet jelent, a potenciális vevők és eladók közötti cserekapcsolatok rendszere, a vételek és eladások lebonyolításának intézménye, olyan önszabályozó mechanizmus, amelynek működése során a kereslet és kínálat egymásra hatásának eredményeképpen kialakulnak az árak
© rangsorolja a szükségleteket;
© információkat közvetít (elsősorban az árakon keresztül a termelők és fogyasztók felé);
© méri az egyéni, vállalati, nemzetgazdasági teljesítményeket;
© elősegíti a szűkös erőforrások hatékony elosztását;
© gondoskodik arról, hogy a fogyasztók számára szükséges javakat kellő mennyiségben és minőségben állítsák elő;
Elosztja a jövedelmeket az egyes termelési tényezők (fáld, tőke, munka) tulajdona és a tényezők árának arányában, azaz sajátos módon megoldja a mit, kinek és hogyan termeljünk dilemmáját. E feladat megoldásához a piaci mechanizmus, az árak, a keresi et, és a kínálat egymásra hatása nyújt segítséget.
A piacon a cserében az egyenértékűség, a kölcsönösség elve uralkodik. A csere végbemehet közvetlenül (barter), vagy közvetítő(k) révén. A legfejlettebb közvetítőeszköz a pénz.
A piacoknak többféle csoportosítása lehetséges:
A cserére kerülő javak és szolgáltatások felhasználása szerint megkülönböztetjük:
© a fogyasztási cikkek és szolgáltatások piacát;
© termelési tényezők piacát;
© külön kezeljük a pénz- és tőkepiacokat
a piac hatóköre, terjedelme szerint léteznek:
© helyi, lokális piacok;
© nemzeti piacok; és a
© világpiac
a piaci verseny típusa szerint van:
© szabad versenyes piac;
© monopol piac;
© oligopol piac;
© monopolisztikusan versenyző piac
A piac alapvető mozgatója a verseny.
A piac szereplőit döntéseikben a relatív árak (árarányok) és az árak abszolút magassága (árszínvonal) egyaránt motiválják, kalkulálják költségeiket, jövedelmeiket, nyereségeiket, veszteségeiket, a kockázatokat.
GDP. Bruttó Hazai Termék - az egy év alatt előállított és végső felhasználásra kerülő termékek és szolgáltatások - a végtermékek piaci értéke, amelyet az adott ország területér lévő hazai és külföldi termelési tényezők felhasználásával állítottak elő.
A GDP számítása
A GDP számításánál a valós teljesítmény kimutatása érdekében, azaz az ún. halmozódás kiküszöbölése céljából két módszert is alkalmazni lehet.
A halmozódás nem más, mint ugyanazon termék értékének többszörös számbavétele a végeredmény kalkulálásakor.
Az egyik módszer esetén csak a végtermék kerül számbevételre. Halmozódást eredményezne ugyanis, ha a GDP számításakor az ún. közbenső termékek értékét is figyelembe vennénk.
Közbenső termék alatt olyan termékeket értünk, amelyeket az üzleti szervezetek egymástól vásárolnak tovább feldolgozás céljából, vagy amelyek anyagok, alkatrészek, részegységek és szolgáltatások minőségében megjelennek a viszonteladásra kerülő termékek értékében.
Például: ha a személygépkocsi gyártó cég acélt vásárol az acélgyártói, az acél értéke a termelési érték összesítésekor kétszer kerülne számbavételre: egyszer az acélgyártónál, egyszer pedig a személygépkocsi gyártónál; esetünkben az acél közbenső termék.